ieee_wie_purple

Kadınların mühendislik ve bilim içindeki yerini anlatmak, ön yargıları yıkmak, mühendisliği ve bilimi çocuk yaşlardan itibaren bireylere tanıtmak ve yön göstermek amacı ile kurulmuş bir topluluk olan Women In Engineering(WIE), IEEE altında “affinity” olarak görev almaktadır.

Dünyanın dört bir yanında yankı uyandıran ve çok ciddi çalışmaların yapıldığı bu komite, kadınları iş yaşamına hazırlama ve bu alanda güçlü, aktif ve girişimci bireyler yetiştirme ve geleceğe yatırım yapma konusunda çalışmaları olan bir kuruluştur.

Kişisel gelişim ve kariyer anlamında da çalışmaların bulunduğu bu sosyal komitede, iş hayatına dair kendini hazırlayan üyelerimiz aktif bir şekilde organizasyonlar yapmakta veya bunlara katılmaktadır.

Düşünülenin aksine sadece kadınların aktif olduğu bir oluşum olmayıp, eşitlikten yana olan her bireyin faaliyet gösterebileceği bir alt koldur. Bu yapıya destek veren takım arkadaşları ile birlikte toplumda kadının yerinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilmektedir.

IEEE İYTE WIE olarak yaptığımız çalışmalar özellikle toplumdaki önyargıları kırmayı hedeflerken aynı zamanda mülakat teknikleri, CV hazırlama, seminerler, girişimcilerle yapılan sohbetler ve klasikleşen “Bir Bilene Sorduk” serisini de bünyesinde barındırmaktadır.

WIE, IEEE İYTE'nin sadece teknik değil sosyal oluşumlarda da kendini gösterdiğinin başarılı bir örneğidir.

İletişim için :

Women In Engineering Başkanı: Duygu KARASAKAL(duygu.karasakal@hotmail.com)