IEEE İYTE Sosyal Sorumluluk Projeleri ailesi olarak amacımız toplumdaki sosyal sorumluluk, paylaşım, yardımseverlik, hoşgörü ve farkındalık kavramları bilincini artırmak, engellilerin ve dezavantajlı grupların günlük hayatta karşılaştığı problemleri belirleyip bu sorunları çözmeye yönelik projeler üretmek, ilkokul ve lise öğrencilerini teknik yönden geliştirmek, kadınların iş ve günlük hayatta karşılaştığı sorunlara çözümler aramak, insanlığa ve doğaya yararlı sosyal sorumluluk projeleri üretmektir.

Amaçlarımızı yerine getirebilmek için geçtiğimiz senelerde ortaokul 7. ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik, çocukları bilinçlendirmeyi ve temel mühendislik kavramlarını anlatmayı amaçlayan bir proje olan “TISP” (Teacher In Service Program)’ı ve çocuklara eğlenceli bir şekilde kod yazmayı öğreterek onlara kodlamayı sevdirmeyi amaçladığımız “Hour Of Code” etkinliklerini gerçekleştirdik.

Aynı zamanda Aziz Sancar’ın kız çocuklularının eğitimi için yaptığı “Girls In STEM” projesine ev sahipliği yaparak kız çocuklarıyla birlikte eğlenerek onlara pozitif bilimi anlatmayı ve sevdirmeyi hedeflediğimiz bir gün geçirdik. IEEE İYTE olarak da ellerinde veya kollarında engeli bulunan insanlara yardım etmek amacıyla kurulmuş olan “Robotel İzmir” projesine destek vermekteyiz.

Yeni dönemde de projelerimizi geliştirerek ve yeni projeler gerçekleştirerek sosyal sorumluluk kavramının iyice benimsenmesini amaçlıyoruz.

Sorumlu: Zeynep ATAK ( zeyneppatak@gmail.com )